در کارها و نتایج مرتبط با آن دنبال مقصر نگردیم.

 

در کارها و نتایج مرتبط با آن دنبال مقصر نگردیم.

هر فردي در انجام كارها و مسئوليت هايي كه به وي محول شده و يا خود براساس نياز به آن ها پرداخته، ممكن است به موفقيت و كاميابي دست يابد و يا دچار شكست شود. افراد در مواجه با شكست، برخوردهاي گوناگون داشته وموضوع را از زواياي گوناگون مورد بررسي قرار مي دهند.گروهي بدون بررسي و تحليل دلايل عدم موفقيت،فقط كار و مسير قبلي را تكرار مي كنند. اين افراد به دليل بينش ناكافي در دفعات بعد نيز ممكن است ناكام گرديده و دچار يأس وسرخوردگي گردند. در اين مرحله اعتماد به نفس خود را از دست داده و به كمك مسائل ماورائي شكست خود را توجيه مي كنند. نمونه اي از اين دسته افراد كساني هستند كه خود را بدشانس و بد امتحان و غيره لقب مي دهند.

 

گروه دوم همان مسير فوق را طي مي كنند؛ اما دليل شكست خود را در دوستان و خانواده خود جستجو مي كنند. اين افراد بدين طريق مشكلي بر مشكل خود مي افزايند و علاوه بر تخريب بيشتر روحيه خود، حمايت دوستداران و خانواده را نيز از دست مي دهند.

 

اين افراد با فرافكني ، مشكل خود را به دوش ديگران مي اندازند تا خود را از زحمت تحليل مسير پيموده شده رها سازند! زيرا يادآوري و مرور مسير طي شده برايشان ناراحت كننده و غم انگيز است.

 

گروه سوم هم بدون بررسي مراحل كاري قبلي خود و كسب تجربه، ناكامي خود را با دلايل اجتماعي توجیه می كنند . عواملي مانند استاندارد نبودن سؤالات، سهميه بندي نامناسب و غيره. بازگو نمودن اين مسائل بدين معناست كه من عليرغم استعداد ذاتي بالاي خود به دليل واهي موفق به كسب نتيجه مناسب نشده ام! اين افراد سعي دارند با ناكامي خود سازش پيدا كنند.

 

اگر در گروه اول يا همان افراد ماورائي قرار داريد، بايد تفكر منفي خود را تغيير دهيد تا اعتماد از دست رفته خود را باز پس يابيد.

 

بدين منظور درآزموني كوچك با برنامه ريزي دقيق و همت بالا شركت نماييد. حال با كسب اولين نتيجه مناسب وتجربه موفق، خود را فردي ديگر خواهيد يافت كه مي تواند كارهاي بزرگتري انجام دهد.

 

اما اگر در گروه دوم قرار داريد ، لازم است براي به دست آوردن موفقيت دو كار انجام دهيد:

 

كسب آرامش

آناليز مسير پيموده و كسب تجربه از خطاهاي گذشته

براي آناليز موفق، شما نياز به آرامش داريد و اين آرامش باگذشت و بخشش حاصل مي شود؛ بنابراين حتي اگر دوستان و خانواده شما در عدم موفقيت شما تأثيرگذار بوده اند ، همين حالا تمام آ نها را بخشيده و مسئوليت كارهايتان را به عهده بگيريد.

 

اما اگر در گروه سوم هستيد سعي كنيد مسائل و مشكلات را همان گونه كه هست بپذيريد؛ حتي اگر به فرض تمام مسائلي كه شما بازگو مي نماييد و آن ها راعامل عدم موفقيت خود می دانيد درست باشد، شما بايد آن ها را در برنامه خود به گونه اي لحاظ كنيد كه بتوانيد به آهستگي از كنار آن ها به سلامت عبور كنيد.

 

اگر شما خوب درس بخوانيد و موفق به كسب نمره و رتبه اي ممتاز بشويد، ديگر هيچ عامل بيروني نمي تواند مانع شما در رسيدن به رشته دلخواهتان شود؛ پس بهتر است خودمان را بيشتر تقويت كنيم.

 

اما به ياد داشته باشيد كه افراد موفق از هر شكستي تجربه اندوزي مي كنند و آن را چراغ روشن در مسير آينده خود مي انگارند. پس اگر دچار شكست شديم بدون رو در بايستي با خود، برگرديم و كارها و روش خود را به صورت دقيق تجزيه و تحليل كنيم، نواقص خود را دريابيم و آ نها را اصلاح كنيم.

 

لازم است تمام مسائل را خودتان تجربه كنيد؛ اگر تاكنون در آزمون شركت نكرده ايد مي توانيد از تجربه دوستان و هم كلاسي هايتان استفاده كنيد؛ اما تجربه هركدام از اين افراد براساس شرايط خاص خودشان حاصل شده است و تا حدود زيادي قابل استفاده براي شما به صورت كامل نيست. پس بهتر است از تجربه مشاوريني استفاده كنيد كه در طي سال هاي متمادي با دانشجويان زيادي مواجه بوده اند و تجربيات آن ها مبتني بر مشاهدات طولاني مدت آ ن ها مي باشد. پس دنبال مقصر نگرديم، آرامش داشته باشيم، مسير خود را بازنگري كنيم، براي آينده برنامه ريزي كنيم، به موفقيت بينديشيم و در هر روز،كار همان روز را، خوب و كامل انجام دهيم و از همه مهمتر به اتمام برسانيم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *